Jestem architektem. Dzieci mówią na mnie Pani Miarka. Lubię mierzyć, liczyć, projektować, tworzyć plany i schematy, jednym słowem zajmuję się Miarologią. Słyszeliście wcześniej o takiej „nauce”? Oczywiście, że nie! To ja ją wymyśliłam i jestem w niej mistrzem. Wy też będziecie! Zapraszam do Akademii Miarologii na inżynierskie warsztaty dla dzieci i młodzieży z Krakowa i okolic.

Czego szukasz?

zapisy

PANI  MIARKA  I  URBANISTYCZNY  UNIKAT

To cykl czterech dwugodzinnych warsztatów stacjonarnych dla dzieci 9-13 lat w Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości Politechniki Krakowskiej, al. Jana Pawła II 37, budynek G, parter, wejście od ulicy prof. Życzkowskiego (obok wielkich wentylatorów).

Dzieci pod okiem architekta, będą mogły przekonać się, jaki mogą mieć wpływ na wygląd miasta Krakowa. Na warsztat weźmiemy okolicę kościoła na Skałce i hotelu Forum, bulwarów wiślanych, a dzieci będą mogły:
– samodzielnie zaproponować unikatowe rozwiązanie projektowe dla konkretnego miejsca w Krakowie,
– zastanowić się jak powinno zmienić się nasze miasto, żeby poprawić jego ekologię (wzmocnienie ruchu pieszego i wodnego oraz więcej zieleni w mieście),
– poprawić estetykę miasta,
– przekonać się, że każda decyzja projektowa ma swoje konsekwencje i jako mali urbaniści mają wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej.

Warsztaty zostały zaplanowane tak, aby cała grupa dzieci wspólnie i indywidualnie wcieliła się w rolę współczesnych urbanistów i przy pomocy własnych decyzji stworzyła bardziej ekologiczne miasto. Warsztaty będą zawierać ćwiczenia rysunkowe, w tym urbanistyczne w dużej skali, na dużych formatach. W trakcie projektowania będą pojawiać się problemy projektowe, które dziecko będzie samodzielnie rozwiązywać poprzez formułowanie i sprawdzania własnych pomysłów i wyciąganie wniosków. Warsztaty rozwijają myślenie przyczynowo – skutkowe z dbałością o ład przestrzenny. Dzieci będą miały okazję przećwiczyć umiejętność planowania i opracowywania długofalowych strategii w celu stworzenia małych oraz wielkoskalowych rozwiązań technicznych specjalnie dla Krakowa.

Twoje dziecko może wziąć udział w dowolnym warsztacie (także we wszystkich), jednak liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rejestracja (szczegóły poniżej).

Nie płacisz za zajęcia, ponieważ odbywają się w ramach ” Sztuka do Rzeczy. Design w Krakowie”, projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

 

04.11.2022 (sobota) 17.00-19.00

„Pani Miarka i urbanistyczny unikat. Część 1. Jak zaprojektować most pieszy?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się czy warto budować w Krakowie kładki dla pieszych? Czy most może być wizytówką miasta? Dzieci zaprojektują kładkę pieszą z Ludwinowa na Kazimierz.

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 1 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje/uwagi do zamówienia” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

4 listopada – brak miejsc

05.11.2022 (niedziela) 17.00-19.00

„Pani Miarka i urbanistyczny unikat. Część 2. Jak zaprojektować tramwaj wodny?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się czy rzeka może być środkiem transportu? Czy w Krakowie przydałyby się tramwaje wodne? Dzieci zaprojektują tramwaj wodny i przystań przy Bulwarze Inflanckim.

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 2 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje/uwagi do zamówienia” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

5 listopada – brak miejsc

18.11.2022 (sobota) 17.00-19.00

„Pani Miarka i urbanistyczny unikat. Część 3. Jak zaprojektować dom na wodzie?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się co robią barki na Wiśle pod hotelem Forum? Dzieci zaprojektują własne domy na wodzie.

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 3 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje/uwagi do zamówienia” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

18 listopada – brak miejsc

19.11.2022 (niedziela) 17.00-19.00

„Pani Miarka i urbanistyczny unikat. Część 4. Jak zaprojektować park dla psów?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się jak stworzyć piękne i przyjazne miejsce nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt w mieście. Dzieci zaprojektują park dla psów na zakolu Wisły.

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 4 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje/uwagi do zamówienia” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

19 listopada – brak miejsc

————————————————————————

 

A to już było:

Zapisy na semestr letni Akademii Miarologii w roku szkolnym 2022/2023

Co? Gdzie? Kiedy?

Zajęcia stacjonarne Akademii Miarologii będą się odbywać na Politechnice Krakowskiej na Czyżynach (Centrum Jakości Politechniki Krakowskiej, al. Jana Pawła II 37, budynek G, parter, wejście od ulicy prof. Życzkowskiego)

we wtorki 18:00-19:30

od 14 lutego 2023 – 20 czerwca 2023 (17 warsztatów)

grupa wiekowa od 9-12 lat

 

Dzieci mogą liczyć na swobodną atmosferę bez presji, za to z dawką humoru i odkrywania tajników inżynierii.

Kładę nacisk na myślenie projektowe i wyobraźnię. Będzie więcej rysowania niż liczenia, za to z życiowym podejściem.

Początkowo dzieci będą samodzielnie rozwiązywać różne problemy projektowe, a w miarę poznawania się grupy również złożone zadania w grupie badawczej, wymagające współpracy i opracowywania coraz to większych projektów.

A w planach: future design czyli projektowanie wynalazków, pojazdów i obiektów architektonicznych oraz typowo inżynierskich (jak mosty) na miarę najbliższej przyszłości. Pojawią się też elementy urbanistyczne w dużej skali oraz bioniki czyli połączenia natury i inżynierii.

zobacz wybrane tematy warsztatów

 

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji:

Akademia Miarologii zdobyła już TRZY nagrody:

Statuetka Złotego Słonecznika 2021 w kategorii Logika w konkursie Słoneczniki portalu CzasDzieci.pl

oraz

Nagroda Rodziców za organizację zajęć Akademia Miarologii w 2018 r. jako najbardziej rozwojowej krakowskiej inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat w kategorii Logika w konkursie Słoneczniki portalu CzasDzieci.pl

oraz

Statuetka Złotego Słonecznika 2018 w kategorii Logika w konkursie Słoneczniki portalu CzasDzieci.pl

Co o warsztatach mówią dzieci i rodzice?

Mateusz Ważny, lat 9:

„Te zajęcia są bardzo fajne! Są dla kreatywnych dzieci i dużo się na nich projektuje. Najciekawsze dla mnie było jak projektowaliśmy mosty. Pani Miarka jest bardzo miła i na pewno wrócę na zajęcia do niej jeszcze w tym roku.”

 

Szymek Filimowski, lat 11:

„Na warsztatach z Miarologii najczęściej projektujemy wynalazki lub budynki. Najpierw oglądamy zdjęcia lub filmy, a później wykonujemy swoją pracę, związaną z tematem. Moim zdaniem najfajniejsze jest projektowanie, bo można pokazać swoje umiejętności i wyobraźnię w tworzeniu projektu. Pani Miarka lubi żartować, bardzo często wymyśla ciekawe tematy zajęć oraz opowiada różne interesujące historie.”

 

Marzena Rej-Brodowska, rodzic:

„Niedawno moja Martyna trafiła na zajęcia do Pani Miarki i powiem szczerze, że gdyby mnie ktoś postawił pod ścianą i kazał zostawić córce jedne najbardziej wartościowe zajęcia, to byłyby właśnie te z Panią Miarką. Żadne inne.”

 

Marta Lechowska, rodzic:

„Projektowanie to dla mojej córki nie nowość – jak tylko ma czas, zamyka się w pokoju i tworzy plany, przede wszystkim mieszkań. Te zajęcia wspaniale wyszły naprzeciw jej zainteresowaniom. Bardzo się ucieszyłam z tej, nieczęsto spotykanej na rynku zajęć dodatkowych, oferty, bo uważam, że naprawdę przyszłościowe jest zajmowanie się tylko tym, co czego mamy naturalne skłonności. Dzięki spotkaniom z Panią Miarką zainteresowania i wiedza córki są systematycznie poszerzane – i to nie w nudny, „podawczy” sposób, lecz lekko i „na śmiesznie”. Bardzo podoba mi się to, że żaden „odjechany” pomysł córki nie został odrzucony; twórczość jest zdecydowanie podsycana, a nie wkładana w sztywne ramy. Córka naprawdę uwielbia na te zajęcia chodzić – nawet, gdy źle się czuje i z innych zajęć rezygnuje, na te leci jak na skrzydłach.”

 

Więcej rekomendacji przeczytaj tutaj: rekomendacje

 

Jeżeli masz jakieś wątpliwości i pytania, dotyczące udziału Twojego dziecka w zajęciach z Panią Miarką, to napisz na: akademia@miarologia.pl albo zadzwoń: 604818016, najlepiej od razu!

Zapraszam, Pani Miarka

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

A to już też było :

Pani Miarka i zaklęcie Urbanus Reparo

To cykl czterech dwugodzinnych warsztatów stacjonarnych dla dzieci 9-13 lat w Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości Politechniki Krakowskiej, al. Jana Pawła II 37, budynek G, parter, wejście od ulicy prof. Życzkowskiego (obok wielkich wentylatorów).

Twoje dziecko może wziąć udział w dowolnym warsztacie (także we wszystkich), jednak liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rejestracja.

Nie płacisz za zajęcia, ponieważ odbywają się w ramach ” Sztuka do Rzeczy. Design w Krakowie”, projektu współfinansowanego ze środków Miasta Krakowa.

 

19.11.2022 (sobota) 17.00-19.00

„Pani Miarka i zaklęcie Urbanus Reparo. Część 1. Jak wyczarować ekologiczny transport?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się czym poruszamy się po mieście? Jakie są plusy i minusy transportu miejskiego? Wspólnie zaprojektujemy sieć transportową na miarę zielonego miasta i naniesiemy ją na wielką mapę. Dzięki zaklęciu Urbanus Reparo pojawią się symbole, siatki, wielka skala i duży format. Zaprojektujemy też własny środek miejskiego transportu lotniczego.

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 1 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

19 listopada – brak wolnych miejsc

20.11.2022 (niedziela) 17.00-19.00

„Pani Miarka i zaklęcie Urbanus Reparo. Część 2. Jak wyczarować zieleń w mieście?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się po co nam tereny zielone w mieście? Czy powinno ich być dużo czy mało? Gdzie są i gdzie je zaprojektować w przyszłości? Czy zieleń to tylko drzewa, a może dzięki zaklęciu Urbanus Reparo zaprojektujemy wertykalne farmy z roślinnym jedzeniem?

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 2 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

20 listopada

26.11.2022 (sobota) 17.00-19.00

„Pani Miarka i zaklęcie Urbanus Reparo. Część 3. Jak wyczarować mieszkanie w mieście?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się gdzie ludzie mieszkają w mieście, a gdzie mogliby mieszkać? Dla jakich użytkowników projektuje się miasta? Czy można mieszkać tylko w domach lub wieżowcach, a może dzięki zaklęciu Urbanus Reparo wyczarujemy lewitujące terminale mieszkalne?

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 3 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

26 listopada – brak wolnych miejsc

27.11.2022 (niedziela) 17.00-19.00

„Pani Miarka i zaklęcie Urbanus Reparo. Część 4. Jak wyczarować zieloną energię?”

Urbanistyczny warsztat projektowy dla dzieci w wieku 9-13 lat, podczas którego dzieci zastanowią się jak możemy stworzyć i wykorzystywać źródła energii odnawialnej w mieście? Dzieci zaprojektują i rozmieszczą na mapie urządzenia pozyskujące zieloną energię. A może dzięki zaklęciu Urbanus Reparo wyczarujemy wielkie panele słoneczne w kształcie parasoli nad każdym rondem?

JEŻELI CHCESZ ZAPISAĆ SWOJE DZIECKO NA CZĘŚĆ 4 KLIKNIJ W DATĘ PONIŻEJ (nastąpi przekierowanie do sklepu)

UWAGA: w kolumnie „dodatkowe informacje” proszę wpisać IMIĘ I ROK URODZENIA dziecka. Zgłoszenia bez podania tych informacji nie będą brane pod uwagę!!!

27 listopada

——————

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

A to już też było :

Designerski warsztat on-line dla dzieci 7-13 lat, który odbędzie się podczas targów niezależnej mody i designu Kiermash

Pani Miarka i odjechane sanie – 19 grudnia (sobota), 11.00 – 12.00

Podczas warsztatu dzieci będą miały okazję zastanowić się, jak można byłoby ulepszyć pojazd św. Mikołaja. Jak stworzyć super nowoczesną wersję sań dla siebie, listonosza, albo własnego zwierzaka? Razem z architektką Marzeną Dranką dzieci zaprojektują odjechane sanie.

Będzie dużo myślenia projektowego, innowacji i rysowania. Warsztaty odbędą się on-line w czasie rzeczywistym. Dziecko może zadawać pytania przez chat, kamerka nie jest wymagana. Wystarczy kartka, ołówek, gumka i dobry humor.

Dzięki zaproszeniu przez Kiermash udział w warsztacie jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja – kliknij na nazwę warsztatu powyżej. Rejestrujący otrzyma osobisty adres URL czyli indywidualny link dostępu do platformy edukacyjnej.

 

Do wirtualnego zobaczenia!

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

A to już też było :

 

Future design dla dzieci

 

Seria czterech warsztatów online, na których dzieci 9-13 lat pod okiem architekta będą mogły samodzielnie wykonać nieziemskie projekty architektoniczno-inżynierskie znanego im otoczenia. Warsztaty są powiązane tematycznie i przypisane do dwóch, ostatnich weekendów listopadowych: pierwszy weekend pod znakiem domu i ogrodu, a drugi weekend środka transportu i przestrzeni publicznej. Przede wszystkim postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie:

Jak ograniczenia pandemii wpływają na przestrzeń i jak zatem projektować na nowo?

 

Twoje dziecko może wziąć udział w dowolnym warsztacie. Nie płacisz za zajęcia, ponieważ odbywają się w ramach ” Sztuka do Rzeczy. Design w Krakowie”, projektu zrealizowanego przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

 

 

 

Zajęcia odbywają się online w czasie rzeczywistym. Dziecko może zadawać pytania przez chat, kamerka nie jest wymagana. Wystarczy kartka, ołówek i dobry humor.

Obowiązuje rejestracja – kliknij w datę wybranego warsztatu i wypełnij formularz. Rejestrujący otrzyma osobisty adres URL czyli osobisty link dostępu do platformy edukacyjnej.

 

Pani Miarka i ogród nie z tej ziemi – 21 listopada (sobota), 18.00 – 19.00

„Pani Miarka i ogród nie z tej ziemi” to warsztat architektoniczny, podczas którego dzieci przeanalizują, co nam daje przyroda podczas kwarantanny? Czy nasz ogród może stać się zewnętrznym pokojem? Po co i jak go urządzić? Podczas wirtualnego spotkania z architektką Marzena Dranką, zwaną Panią Miarką dzieci samodzielnie zaprojektują własny ogród.

 

Pani Miarka i kapsuła mieszkalna na drzewie – 22 listopada (niedziela), 18.00 – 19.00

Pani Miarka i kapsuła mieszkalna na drzewie” to warsztat architektoniczny, podczas którego dzieci zastanowią się jak powinna wyglądać przestrzeń odosobnienia podczas kwarantanny. Co powinno się znaleźć w kapsule mieszkalnej i gdzie ją umieścić? Podczas wirtualnego spotkania z architektką Marzena Dranką, zwaną Panią Miarką dzieci samodzielnie zaprojektują własną bazę na drzewie.

 

Pani Miarka i latające taksówki – 28 listopada (sobota), 18.00 – 19.00

Pani Miarka i latające taksówki” to warsztat projektowy, podczas którego dzieci zastanowią się jak powinien wyglądać transport publiczny podczas pandemii. Co sprawi, że szybko i bezpiecznie będziemy mogli poruszać się po mieście, nawet gdy większość ludzi jest chora? Podczas wirtualnego spotkania z architektką Marzena Dranką, zwaną Panią Miarką dzieci samodzielnie zaprojektują latającą taksówkę.

 

Pani Miarka i lądowisko dla latających taksówek – 29 listopada (niedziela), 18.00 – 19.00

Pani Miarka i lądowisko dla latających taksówek” to warsztat architektoniczny, podczas którego dzieci zastanowią się jak powinien wyglądać przystanek transportu miejskiego? Co pomoże zachować 1,5 m. odstępu w przestrzeni publicznej w czasie pandemii? Podczas wirtualnego spotkania z architektką Marzena Dranką, zwaną Panią Miarką dzieci samodzielnie zaprojektują lądowisko dla latających taksówek.

 

Do wirtualnego zobaczenia!

 

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

A to już też było :

„Myślenie projektowe z Panią Miarką”

Stacjonarne warsztaty projektowe dla dzieci 9-13 lat. Lokalizacja: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Matematyki i Informatyki, ul. Łojasiewicza 6, parter. 

KLIKNIJ GODZINĘ

17:15 – 18:45

 

Pierwsze zajęcia odbędą się 26 lutego 2020 r., a ostatnie 17 czerwca 2020 r.

 

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Inne informacje:

Zapisy do trzeciej edycji Akademii Miarologii zostały zamknięte!

Akademia Miarologii – warsztaty architektoniczno-inżynierskie dla dzieci 8-13 lat to zajęcia pozaszkolne semestralne, prowadzone przez architektkę i nauczycielkę Marzenę Drankę, którą dzieci nazywają Pani Miarka. Spotykamy się raz w tygodniu, aż do letnich wakacji. Każdy warsztat trwa dwie godziny lekcyjne czyli półtorej godziny. Do wyboru trzy różne lokalizacje w Krakowie i różne godziny. Wybierz, która pasuje Tobie i Twojemu dziecku i kliknij wybraną godzinę:

wtorek

lokalizacja Czyżyny: Politechnika Krakowska, Centrum Jakości, al. Jana Pawła II 37, budynek G, parter, wejście od ulicy prof. Życzkowskiego

KLIKNIJ GODZINĘ

17:15 – 18:45

 

środa

lokalizacja Ruczaj: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Matematyki i Informatyki, ul. Łojasiewicza 6

KLIKNIJ GODZINĘ

18:00 – 19:30

 

czwartek

lokalizacja Centrum Krakowa: Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, ul. Warszawska 24, s. 110

KLIKNIJ GODZINĘ

17:30 – 19:00

 

 


Copyright © 2017 Miarologia